8 грудня 2015 р.

Аденокарцинома щитоподібної залози

Ця тварина поступила до нас із Київської області. Хазяїн не приділяв значної уваги тварині, а допомагати їй взялася волонтер. На шиї присутня значних розмірів тверда на дотик, не рухлива маса, яку не помічали раніше через густу шерсть. Загальний стан - тварина в'яла, відмовляється від їжі, t = 40,5 С.
На УЗД значних розмірів новоутворення на шиї, добре відмежоване від навколишніх тканин. Знаходиться відразу під шкірою і закінчується на глибині 10-15 см гіперехогенною каймою (капсула/псевдокапсула). Паренхіма новоутворення неоднорідна, гіперехогенна з гіпоехогенними вузликами.
Алабай, 7 років, кобель не кастрований
Цитологія: новоутворення щільне по консистенції, при цитологічному дослідженні при проходженні голки відчувається незначний хруст, добре васкуляризоване, з місця проколу йде кров. В аспіраті також велика кількість крові. На мазку виготовленому з аспірату (фарбування по Райту - ЛейкоДиф 200) на фоні значної кількості еритроцитів і меншої кількості нейтрофілів виявлені пласти клітин з тьмяною цитоплазмою і погано помітним межами. Ядро однорідне, кругле, або овальне, чітке, анізокаріоз помірний. Діагноз - аденокарцинома щитоподібної залози.
Новоутворення на шиї значних розмірів потрібно завжди диференціювати, частіше це може бути абсцес, саркома м'яких тканин, мукоцеле, збільшені лімфовузли, або аденокарцинома щитоподібної залози. За допомогою зібраного анамнезу, УЗД, та пункції з цитологічним дослідженням можна поставити діагноз.
При лікуванні аденокарциноми щитоподібної залози, враховується розмір маси, ступінь інвазивного проростання, присутність метастазів. У випадку рухливих, неінвазивних пухлин проводиться хірургічне видалення. При неоперабельних нерухливих пухлинах терапією вибору є місцеве опромінення, яке поки що недоступне для тварин в Україні. Пухлина щитоподібної залози добре реагує на променеву терапію, яка є паліативною.
Іноді за допомогою опромінення можна досягти зменшення пухлини до операбельного стану. Хіміотерапія назначається додатково до променевої терапії, та у випадку метастазів. Є дані про ефективність доксорубіцину, та карбоплатину, однак немає даних, що до використання цих препаратів у якості паліативної монохіміотерапії. 
В нашому випадку була запропонована паліативна хіміотерапія доксорубіцином. Власниця-волонтер погодилась на проведення хіміотерапії через декілька тижнів. Весь цей час у собаки трималась висока температура, яку вдавалось збивати анальгіном. Після ін'єкцій трійки (2-3 рази на добу) у тварини з'являвся апетит та активність, зовні собака виглядала здоровою. Однак за декілька днів до запланованого першого курсу хіміотерапії у собаки різко погіршився стан, вона вже не піднімалась на ноги, а температура тіла знизилась до 36,5 С. Аналізи крові були невтішними. Кількість еритроцитів значно знизилась - менше 2. Тварину приспали.  

Поряд з аденокарциномою, у собак зустрічається також аденома щитоподібної залози, та її запалення/гіпотиреоз. Аденома непомітна через незначні розміри, має доброякісний характер, та не має клінічного прояву. Запалення щитоподібної залози як правило аутоімунного походження, і проявляється гіпотиреозом із характерними для нього клінічними проявами (проблеми зі шкірою, змінений ритм серця, низьке лібідо та ін.). Таким чином, якщо на шиї маса значних розмірів, і це не абсцес, чи запалений лімфовузол - навряд чи, це доброякісне новоутворення. Потрібно якомога швидше звертатись в клініку.

Немає коментарів:

Дописати коментар